Terapia ziołowa i dietetyczna dla zdrowia psychicznego

Jest to naturalna kuracja dietetyczna i fitoterapeutyczna z wykorzystaniem m.in. adaptogenów. Stosowana w zaburzeniach nastroju, schorzeniach na tle psychicznym, psychosomatycznych, depresji, nerwic, stanów lekowych. W tego typu zaburzeniach leczenie, wyjście z choroby aby przyniosło oczekiwany efekt powinno być wielokierunkowe. Należy zwracać uwagę na wiele czynników, które spowodowały te zaburzenia. Kluczowym aspektem jest podjęcie psychoterapii, wdrożenie odpowiednich technik relaksacyjnych, odpowiedni sen, aktywność fizyczna i dieta. Dieta jest jednym z kluczowym czynników odpowiadającym za nasze samopoczucie, zioła, adaptogeny działają kojąco, tonizująco na nasz organizm, wykazują działanie przeciwdepresyjne.

JAK WYGLĄDA KURACJA?

  • Przygotowuje dla Ciebie plan dietoterapii i  fitoterapii, który następnie stosuje się przez określony czas,
  • w tym czasie widujemy się co tydzień lub dwa tygodnie – w zależności od potrzeby,
  • monitoruje w oparciu o bioanalizę i wywiad z pacjentem postępy kuracji,
  • ewentualnie modyfikujemy przebieg kuracji,
  • kuracja jest dobiera do Twoich potrzeb.

JAKI WPŁYW MAJĄ ADAPTOGENY W LECZENIU ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH?

  • Roślinne adaptogeny wzmacniają zdolność organizmu do dawania sobie rady ze stresem poprzez wspomaganie prawidłowych funkcji organizmu z biologicznego i fizjologicznego punktu widzenia. Właściwości adaptogenów takie jak : przeciw stresowe, antyoksydacyjne, przeciw-zapalne, immunomodulujące , anaboliczne, hepatoprotekcyjne, podnoszące energie, wspomagające pracę mózgu i jasność umysłu oraz utrzymujące poziom cukru we krwi, przynoszą istotne korzyści dla organizmu utrzymując prawidłową homeostazę. Działają m.in. poprzez:
  • regulacyjny wpływ na współdziałanie układu neuroendokrynnego i układu immunologicznego, szczególnie poprzez działanie na podwzgórze i regulacje poziomu hormonów stresu, głównie kortyzolu,
  • wykazywanie działania nieswoistego, zwiększającego odporność organizmu na szkodliwe bodźce fizyczne i biologiczne,
  • wywieranie normalizacyjnego (antystresowego) wpływu na procesy fizjologiczne organizmu, głównie poprzez oddziaływanie na system neuro-endokrynny i immunologiczny,
  • posiadają właściwości antystresowe, które wywierają stabilizujący efekt na system neuro-endokrynny
  • pomagają w eliminacji negatywnych skutków immunosupresji wywołanej przez stres.
  • redukcji poziomu lęku, poprawę snu która czynią bardziej regenerującym,
  • poprawienia ogólnego samopoczucia, uwagi i koncentracji.

JAKI WPŁYW MA DIETA NA NASZE SAMOPOCZUCIE?

Wśród pacjentów z zaburzeniami psychicznymi dieta ma istotne znaczenie. Jest związana  m.in. z wpływem mikrobioty na stan psychiczny, funkcjonowaniem osi jelitowo-mózgowej, bariery jelitowej, teorii zapalnej zaburzeń psychicznych. Innym aspektem jest zarówno synteza, jak i uwalnianie neuroprzekaźników, bowiem zależy od zmian zachodzących w składzie osocza krwi wynikającego m.in. z obecności i rodzaju w diecie takich składników jak: płyny, aminokwasy (tryptofan, fenyloalanina, tyrozyna, kwas glutaminowy), węglowodany, tłuszcze (kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, cholesterol) witaminy (B1, B3, B4, B6, B9, B12, C, E) i składniki mineralne (Ca, Na, K, Mg, Fe, Mn, Zn, J). Dlatego urozmaicenie diety we wszystkie grupy produktów spożywczych i jej zbilansowanie może dostarczyć do ustroju ww. składniki, zwiększając prawdopodobieństwo zachowania i utrzymania zdrowia psychicznego.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH?

Jedną z przyczyn zaburzeń psychicznych jest zakłócona synteza i działanie neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Do klasycznych neuroprzekaźników należą: ester (acetylocholina), aminokwasy (kwas glutaminowy, kwas γ-aminomasłowy) oraz aminy biogenne (serotonina, dopamina, noradrenalina, adrenalina). Są one przekaźnikami chemicznymi uwalnianymi z neuronów, które regulują funkcje neuronalne poprzez pośredniczenie w odpowiednich interakcjach receptor-ligand. Nawet subtelne zmiany w jakości i ilości tych związków mogą powodować poważne zmiany w zachowaniu.

Stres ma dwa oblicza, mały jest dobry i konieczny do życia, nadmierny i przewlekły może być szkodliwy lub wręcz śmiertelny dla organizmu. Źródło stresu może być wielorakie: biologiczne, chemiczne, środowiskowe, żywieniowe, fizyczne, psychologiczne, duchowe. Wiadomo również, że czynniki stresogenne nie wywierają jednolitego, identycznego efektu zarówno na układ neurohormonalny jak i funkcje immunologiczne. Dlatego bardzo trudno jest przewidzieć jaki efekt będzie miało działanie stresu w danym przypadku. Tym bardziej, że końcowy efekt zależeć będzie od takich czynników jak typ osobniczy, osobowość, uwarunkowania genetyczne, intensywność, czas trwania czynnika stresogennego.